28/10/2019
Sosyal Medyanın da Bir Sınırı Var!

Sosyal Medyanın da Bir Sınırı Var!

  Sosyal medya, kullanıcısının kendi ürettiği içeriği paylaştığı online bir ağdır. Teknoloji ile yaşamımızda büyük bir yer edinen sosyal medyanın, günümüzde kullandığımız en popüler platformlarını şöyle sıralayabiliriz; Youtube, Instagram , Facebook, Twitter, Linkedin.

 Peki bu platformların özelliklerini kullanırken belirli sınırlamalara uymamız gerektiğini biliyor muydunuz? Sosyal medya platform sahipleri spam cezalarını önlemeyi amaç edinerek belirli işlem limitleri oluşturmuştur.  Örneğin; beğenme, takip etme, hashtag ekleme vb. özelliklerde belirli limitler mevcuttur.

Şimdi sırayla platformların sahip olduğu işlem limitlerine değineceğiz.

 

YOUTUBE

- Yükleyebileceğiniz dosyanın boyutu 128 GB' tan büyük ve 12 saatten uzun olamaz.

INSTAGRAM

-Instagram’ da başka hesapları takip etme limitiniz maksimum 7500‘dür.

-Instagram’ da 1 saatte en fazla 160 kişiyi takip edilebilir ya da unfollow (takibi bırakmak) edebilirsiniz.

-Instagram’ da 1 saat içerisinde maksimum 350 gönderiyi beğenebilirsiniz.

-Instagram’ da kullanılan hashtaglerin de bir sınırlaması vardır. Bir gönderinin açıklama kısmına en fazla 30 hashtag yazabilirsiniz. Eğer 30’dan fazla yazarsanız gönderiyi paylaşırken bir hata alarak içeriği paylaşamazsınız.

-Instagram’ da çeşitli alanlarda karakter sınırlamaları vardır. Örneğin; kullanıcı adlarını maksimum 30 karakterden oluşturabilirsiniz.

-Instagram profilinizin biyografi kısmında da maksimum 150 karakter kullanabilirsiniz.

-Gönderi açıklaması ve yorumlarda yazılabilecek maksimum karakter sayısı ise 2200‘dür. Ancak yoruma yazılan 240‘ıncı karakterden sonrası (…) sembolü ile kesilir ve ‘Yorumun tümünü gör’ seçeneği ile tamamını görebilirsiniz.

-Instagram’ da paylaşacağınız videolar için belirli limitler mevcut. Instagram akışta 3 - 60 saniyeye kadar video paylaşabilirken Instagram hikayede 15 saniyeye kadar video yayınlayabilirsiniz.

- Instagram, IGTV (Instagram TV) aracılığıyla kullanıcılarına 1 saat uzunluğunda video yükleme olanağı sunmaktadır. IGTV’de şimdilik 10.000 takipçi ve altı hesaplar için 10 dakikaya kadar kurumsal hesap ve 10.000‘den fazla takipçisi olan hesaplar için 1 saate kadar tam ekran veya dikey olmak üzere video paylaşma olanağı sağlanmaktadır. Sizde bu sayede uzun süren videolarınızı Instagram’ da paylaşabilirsiniz.

FACEBOOK

-Facebook’ da arkadaş ekleme limiti 5000 kişidir. Arkadaş sayınızı arttırmak isterseniz hesabınızı gerekli şekilde doğrulamanız ya da tanınmış kişi hesabı kullanmanız gerekmektedir.

TWITTER

-Günde en fazla 2400 adet tweet gönderebilirsiniz. Bu gönderim sayısına RT ettiğiniz tweetler de dahildir.

-Mesajlaşmak istediğiniz kişilere günde toplam 1000 DM  iletebilirsiniz.

-Hesap e-postanızdaki değişiklikleri günde 4 kez yapabilirsiniz.

-Günde en fazla 400 kişiyi takip edebilirsiniz. Bu sayı Twitter hesabınızın popülerliğine göre en fazla %30 oranında artabiliyor. Ancak normal bir kullanıcı için bu sayı dediğimiz gibi 400 kişi olarak sınırlandırılmış durumdadır.

-Hesabınızın takip ettiği kullanıcı sayısı 5000 limitine ulaştığında, yeni takip etme istekleri hesaba özel orana göre sınırlanmaktadır.

-Sınırsız sayıda kişiyi unfollow edebilirsiniz. Ancak çoğu hesap sürekli olarak follow - unfollow yapıyor ise kapanması muhtemeldir. 

-Günde en fazla 1.000 adet tweeti favorilerinize ekleyebilirsiniz.

 

  Sosyal medya platformlarına getirilen sınırlamalar, yoğunluğun bir kısmını azaltmak, hata sayfalarının görülme sıklığını en aza indirmek ve güvenliği korumak amacıyla oluşturulmuştur. Sizde kullandığınız sosyal medya platformlarında daha az sorun yaşamak istiyorsanız bu limitlere uymayı unutmayın.