07/01/2019
NASA ve Netflix Gibi Büyük Firmaların Tercihi Node.js Nedir?

Node.js Nedir?

Node.js Google Chrome‘un  V8 Engine modülü üzerine kurulmuş olan javascript ile kod geliştirilmesine imkan sağlayan bir server-side platformudur. 2009 yılında Joyent firması tarafından geliştirilmiş olan Node.js, açık kaynak kodludur ve amacı Javascript kodunu makine koduna çevirmektir. Mobil cihazların yaygın olarak kullanılması ile artık Javascript kullanarak mobil uygulamaların geliştirilmesini sağlayan teknolojilerin çıkmasını ve ilerlemesini sağlamıştır.

buyuk-firmalarin-tercihi-Node-js-nedir

Node.js’in ölçeklenebilirliği, binlerce kişinin aynı anda eriştiği sistemlerin geliştirilmesi  için uygundur.

Java, .NET, PHP, Ruby ve benzeri mevcut teknolojiler ile aynı anda binlerce kişiye hizmet vermek bu mecraların I/O (Input/output) yapılarından dolayı pratik değildir. Fakat Node.js, sunucu tarafındaki bekleme süresi kısaltarak sıradakı sorguyla devam edilmesini sağlamaktadır. Alt yapıda girilen sorguların birbirlerini engellenememesi ve belleği tasarruflu kullanmasıyla diğer uygulamalar arasından sıyrılmayı başarıyor diyebiliriz.

Şimdi çok daha açıklayıcı bir örnek verelim. McDonalds veya benzer sistemle çalışan fast-food zincirlerinde tezgahın arkasında çalışan elemanları gözlemlediğinizde birbirlerini hiç engellemeden çalıştıklarını görürsünüz. Yani sipariş alınır, mutfağa iletilir, hazırlanır,içecek servis edilir. İçeceği hazırlayan eleman ve kasadaki eleman kendi içlerinde birbirlerini engellemezler. Bu arada kasadaki eleman hemen sıradaki diğer müşteriyle ilgilenir.Yani eğer sıradaysanız önünüzdeki müşterinin siparişinin tamamlanmasını beklemezsiniz.Aynı mantık Node.js’in çalışma prensibinde de bu şekilde işlemektedir.

Popülerliği giderek artan node.js, yüksek kullanıcıya sahip web uygulamalar tarafından kullanılmaktadır. Linkedin, Elon Musk’ın bir girişimi olan PayPal,  2012’de halka arz olan şirketin piyasa değeri 2 milyar doların üzerinde olan Shutterstock, Yahoo! ve Netflix gibi yakından tanıdığımız web sitesi Node.js ile kodlanmıştır.

Tüm bunların yanında dünyanın en büyük iş ve istihdam odaklı sosyal ağ hizmeti olan LinkedIn, mobil sunucu tarafında Node.js ’e geçişten sonra server maliyetini 30 sunucudan 3 sunucuya düşürmüş ve uygulama içi bazı işlemlerin hızını 20 kata kadar arttırmıştır.

  • Paypal Node.js ilk deneyenlerden !

Paypal, Node.js'in popüler bir dil olmadığı zamanlarda fark yaratma riskini alıp kullanan ilk şirketlerden biridir. Java'yı sunucu tarafında ve Javascript ise tarayıcı tarafında kullanan şirket , sonrasında Node.js kullanarak farklı prototip geliştirmeye çalıştı. Bu prototipi geliştirmek için 5 kişilik Java, 2 kişilik Node.js ekibi oluşturuldu. Şaşırtıcı bir şekilde, 2 kişiden oluşan takım, Java kullanan ekibi kişi sayıları az olmasına rağmen yakaladılar. Bu da Java ile karşılaştırıldığında Node.js kullanarak yarı zamanlı olarak bir uygulama geliştirilebileceği anlamına gelmektedir.

  •  Netflix’in tercihi de Node.js’den yana !

Netflix, Node.js'nin avantajını kullanan en iyi örnektir ve performans açısından muazzam sonuçlar elde etmiştir. Dünyanın en büyük çevrimiçi medya akışı sağlayıcılarından biri olan Netflix, 60 ülkede yaklaşık 50 milyon müşteriye 7 milyar saate yakın video içerik sunmaktadır. Önceleri Netflix, back-end (arka) tarafında Java ,front-end (ön) olarak Javascript kullanıyordu. Bu yüzden uygulama geliştiricisinin iki dili kodlaması ya da Netflix’in iki farklı alanda uzman developerı bünyesinde barındırması gerekiyordu. Bu developerlar için  etkinlik izleme, hata işleme ve ayıklama gibi süreçlerde her şeyi iki kez yazmak zahmetli , bir o kadar da zaman harcayan bir işlemdi. Node.js büyük ölçüde süreci kolaylaştırmıştır.

  • Yahoo! Node.js’i seçti!

Yahoo yazılım geliştirme ekibi, web sayfaları için uzun süredir Node.js'i kullanıyor. Çok iyi performans gösterdiğini doğrulayan Node.js sunucuları üzerinden saniyede 25.000 istek gönderiyorlar. Ekip, Node.js platformuna taşındıktan sonra performanslarında bir artış olduğunu belirtmiştir.

  • Peki Neden NASA Node.js kullanıyor ?

Node.js veri aktarımı uygulamaları geliştirmek, JavaScript’e  göre nispeten kolay, geliştirme süresi daha kısa ve düşük maliyetlidir. NASA, verilerini data centerlarda tutar. NASA’nın baş veri mimarı Sandeep Shetye, ihtiyaç duyduğu veriye ulaşmanın 28 adım sürdüğünü ancak Node.js ekibi tarafından oluşturulan sistemin bunu sadece 7 adıma indirgediğini belirtmiştir.


Biz de İngo Reklam Ajansı olarak web sitelerinizin alt yapısında Node.js kullanıyoruz !

Detaylı bilgi için tıklayınız.