09/04/2020
Evde Verimli Çalışmanın 3 Püf Noktası

 “Evden çalışmak” bazı kişilerin hayalini süslüyor, bazılarımız ise evden çalışmanın daha verimli olduğunu düşünerek bunu tercih ediyor. Fakat çoğumuz tüm dünyanın mücadele ettiği Covid-19 sebebiyle mecburi bir evden çalışma süreci geçiriyoruz. Belki de bu sebeple ilk kez “evden çalışma” ile tanışıyoruz. Bu süreci en etkili şekilde yönetebilmek ve verimi yükseltebilmek için uzun zamandır evden çalışan kişilerin ve uzmanların ortak önerilerini dikkate almakta fayda var gibi görünüyor 

“Evden çalışmakta zorlanıyorum!” diyenler için 3 ortak öneri derledik.

1) ÇALIŞMA ALANI OLUŞTURMAK

 İlk öneri herkesin tahmin edebileceği gibi bir çalışma alanı oluşturmak! Bir gün salonda, bir gün yatağınızın üstünde çalışmanız hiç verimli olmayacaktır. Kendinize rahatça çalışabileceğiniz bir masa seçin ve çalışma alanınız ilan edin.

Peki bu alan neye benzemeli? Öncelikle çalışma alanınızın düzenli olduğundan emin olun. Hatta ortama sakinlik vermesi için masanızda bir bitki size eşlik edebilir. O gün işinize yaramayacak hiçbir şeyin çalışma alanınızı meşgul etmesine izin vermemelisiniz, çünkü bunlar dikkatinizi dağıtmak için her an bir fırsat yaratabilir. Eğer ihtiyacınız olabilecek not kağıtlarınızı, kalemlerinizi, gözlüğünüzü masada sürekli olarak bulundurursanız bu da onlara ihtiyacınız olduğunda yerinizden kalkmadan ulaşabileceğiniz için dikkatinizin dağılmasını engelleyecektir.

Çalışma alanınızın evinizin nispeten izole bir yerinde, dağınıklıktan uzak ve sessiz olması ise veriminizi hissedilir derecede yükseltecektir.

İşte, güzel çalışmalar yapmak için çalışma alanınız hazır!

2) İŞE GİDER GİBİ HAZIRLANMAK

 Sabah erken kalkma rutininizi devam ettirmek, bir rutininiz yoksa bile oluşturmak hem psikolojinizi hem de çalışma verimliliğinizi son derece olumlu yönde etkileyecek. İşe gidecekmişsiniz gibi erken kalkıp kahvaltınızı yapın, dişlerinizi fırçalayın ve hazırlanın. En azından pijamalarınızı çıkarıp üzerinize rahat bir şeyler giyin. Eğer yapabilecekseniz biraz daha erken kalkıp egzersiz yapmak hem verimliliğinizi arttıracak hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

3) PLAN YAPMAK

 O gün neler yapacağınızı önceden planlayın. Listenin gerçekçi ve kısa bir liste olması önemli. Mümkünse planlarınızı bir defterde toplayıp gerçekleştirdikçe üstlerini çizin. Planlarınıza uyduğunuzu ve bir şeyleri tamamladığınızı görmek moralinizi yükseltecek, bir sonraki adımınızı bilmek ise çalışma veriminizi de arttıracaktır. Gerektiğinde dinlenme molaları vermek de oldukça önemli! Bu yüzden yapılacaklar listenize molalarınızı da eklemeyi unutmamalısınız.

 Sessiz ve düzenli bir çalışma alanı ve üretkenliği arttıran bazı stratejilerle evde daha verimli ve mutlu bir şekilde çalışabilmek mümkün. Umuyoruz ki siz de uygulanması çok kolay olan bu 3 öneriyi hayata geçirerek evde çalışma veriminizi arttırabilirsiniz.